Działania międzysesyjne

Sprawozdanie Wójta Gminy Malechowo
29 marca – 23 kwietnia 2012r.
 
 

Witam wszystkich na XVIII w tej kadencji sesji Rady Gminy Malechowo.

 

Przypomnę, że ostatnia miała miejsce w dniu 29 marca. Podczas jej trwania padło kilka pytań, na które nie byłem jeszcze w tamtym czasie dać konkretnej odpowiedzi. Dzisiaj na nie odpowiem. W związku z tymi pytaniami, interpelacjami podjęto również pewne czynności.

Do rzeczy:

Radni pytali m.in. o sprawę sądową przed NSA związaną z naszą skargą kasacyjną na wyrok sądu I instancji stwierdzający nieważność uchwały Rady Gminy Malechowo z dnia 5 lutego 2008r. w sprawie zmiany planu zagospodarowania gminy. Wszyscy wiedzą, o którą uchwałę chodzi, więc nie będę tego uszczegóławiał. Otóż, jak wtedy sygnalizowałem, rozprawa odbyła się w dniu 4 kwietnia o godz. 9.30. Radę Gminy reprezentowała kancelaria prawna z Warszawy. Niestety nasza skarga została oddalona i tym samym wyrok sądu I instancji został utrzymany w mocy. Wynikiem tego jest to, że plan zagospodarowania uchwalony w 2008 roku przestaje istnieć. „Sukces” więc odniosła grupa kilku mieszkańców, która uchwałę zaskarżyła. Nie jest to niestety tylko porażka wójta, czy Rady Gminy, ale niestety jest to porażka wszystkich mieszkańców gminy. Obecna sytuacja jest taka, że realizacja budowy siłowni zostanie przesunięta w czasie, bo inwestor „dmucha na zimne” i teraz chce mieć już wszystko dopięte na „ostatni guzik”. Nie mamy jeszcze w ręku uzasadnienia wyroku, ale z przekazanych informacji wynika, że zasadniczym zarzutem było zastosowanie zerowej stawki opłaty planistycznej dla obszarów znajdujących się poza gruntami, na których mają zostać wybudowane siłownie. Planiści posłużyli się logiką i zastosowali taką stawkę, aby nie obciążać ewentualnymi kosztami związanymi ze zmianą planu mieszkańców gminy. Ustawodawca zapisał, że stawkę opłaty planistycznej ustala się w przedziale od 0 do 30% wzrostu wartości nieruchomości z tytułu zmiany planu. Sąd jednak uznał, że 0 nie jest stawką! W przypadku, który występuje u nas, można z 99,9% pewnością stwierdzić, że wzrost wartości tych nieruchomości nie wystąpi wcale, więc i zapis w rezultacie będzie martwy. Dla absurdalności tego „błędu” powiem tylko, że według Sądu zgodna z prawem jest każda stawka procentowa powyżej 0 i niższa od 30, czyli np. 0,01%, albo nawet niższa. Nie mogę się jednoznacznie jeszcze ustosunkować do pozostałych zarzutów, ale z ustnych informacji wynika, że NSA do zastosowanej skali map nie wnosił zastrzeżeń... no, ale jak otrzymamy uzasadnienie, to dopiero będziemy pewni. Skarżącym można jednak już teraz pogratulować, bo postawili na swoim. Znacznie większym ich sukcesem jest z pewnością to, że udało się im obnażyć ułomność polskiego prawa...., i tak naprawdę to jest ich prawdziwy sukces.

Mam nadzieję, że jednak uda nam się wszystko doprowadzić do pozytywnego dla wszystkich mieszkańców końca i inwestor zdecyduje się kontynuować inwestycję w miarę szybko. Obecnie inwestor wstrzymał się nawet z budową dróg, które do dzisiaj byłyby już gotowe. Przypomnę tylko, że powstać ich miało ok. 11km.

Być może, gdyby cała sprawa jeszcze trochę przeciągnęła, to nie byłoby problemu, bowiem obecnie w Sejmie trwają intensywne prace zmierzające do usunięcia tych wszystkich, w wielu przypadkach, absurdalnych zapisów. Może Rząd zorientował się w końcu, że zostało już niewiele czasu do wywiązania się z zobowiązań unijnych dotyczących ograniczenia emisji gazów i zwiększenia udziału energii pochodzącej za źródeł odnawialnych.

Do tego, że inwestycje te są korzystne i niezbędne dla gminy już chyba nie trzeba nikogo przekonywać.... Wierzę, że i skarżący są już nawet o tym przekonani.

Spójrzmy na naszych sąsiadów „zza miedzy”.... gm. Sławno: ma już 18 siłowni, budowanych jest jeszcze 27, gm. Darłowo: jest 32, w budowie następne 32, gm. Postomino: łącznie 52 siłownie.

 Refleksje nasuwają się same............

W tym temacie, to już chyba wszystko... Bierzemy się ostro do pracy nad planem, do którego, mam nadzieję, nikt już zastrzeżeń miał nie będzie.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drugim problemem szeroko dyskutowanym podczas ostatniej sesji był stan dróg powiatowych przebiegających przez nasza gminę.

Po naszej sesji Pani przewodnicząca razem z Panem wiceprzewodniczącym podczas sesji rady powiatu wystosowali apel do władz starostwa sławieńskiego, który następnie złożyli na ręce starosty. Starosta w odpowiedzi stwierdził, że nada sprawie odpowiedni bieg i obiecał, że problem dróg zostanie pomyślnie dla mieszkańców gminy rozwiązany.

Myślę, że o tym, co usłyszeli przedstawiciele naszej rady, zainteresowanym sami chętnie opowiedzą.

 

A co u nas się przez ostatni miesiąc robiło, poza rutynowymi pracami Urzędu?

m.in.:

1.        Rozstrzygnięto przetarg na „Przebudowę oczyszczalni ścieków w Malechowie”. Jako najkorzystniejszą uznano ofertę nr 2 złożoną przez Wykonawcę: Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego Włodzimierz Olszewski Spółka Jawna, ul. Koszalińska 60, 76-100 Sławno za kwotę  1 393 307,30 zł brutto,

2. Wykonano remont dróg w Darskowie i Borkowie. W trakcie wybór oferty na remont dróg asfaltowych.

3. W przygotowaniu wniosek do WFOŚiGW w Szczecinie o dotację na program usuwania azbestu. Na dzisiejszą sesję przedłożono m.in. projekt uchwały dotyczący tegoż wniosku.

4. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na remont hydroforni (Nowy Żytnik, Podgórki z częściową wymianą wodociągu). Aktualnie również pracujemy nad wyborem koncepcji dostawy wody do Kosierzewa.

5. W przygotowaniu jest też przetarg na remont świetlicy w Laskach.

6. Wystosowałem pismo do prezesa spółdzielni Samomopomoc Chłopska w Sianowie odnośnie przedstawienia warunków sprzedaży nieruchomości zabudowanej w Ostrowcu. Chodzi mi o budynek, którego cześć obecnie wynajmujemy na świetlicę wiejską. Gdyby doszło do transakcji, w jego drugiej części chcielibyśmy zorganizować pomieszczenia ośrodka zdrowia.


Nawiążę jeszcze do sprawy, o której wspomniano na czwartkowym posiedzeniu wspólnym Komisji Rady dotyczącej „podpięcia się” pod projekt realizowany przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w zakresie termomodernizacji placówek oświatowych. Projekt ten realizowany jest w ramach Funduszu Szwajcarskiego od roku 2009. Dotyczy on głównie źródeł odnawialnych- małych siłowni wiatrowych, pomp ciepła. Niestety dla nas już na skorzystanie z niego jest trochę za późno.

Na koniec powiem trochę o wielkich sukcesach sportowych uczniów z naszej gminy.

11.04.2012r. w Wierzchowie koło Złocieńca odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihocku dziewcząt. W zawodach wzięło udział osiem najlepszych drużyn z zawodów rejonowych województwa zachodniopomorskiego. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach. Wielki sukces osiągnęły zawodniczki ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu zajmując w grupie drugiej I miejsce. Zespół z Ostrowca zmierzył się w półfinale z zespołem ze Swobnicy. W finale nasze zawodniczki stanęły na przeciw Trzebiatowa, który pokonał nasze zawodniczki 3:0. Trzeba jednak przyznać, że II miejsce w wojewódzkich mistrzostwach jest ogromnym sukcesem. Opiekunem naszych zawodniczek jest obecny tu z nami Marek Jarosz.

Kolejnym wielkim sukcesem naszych uczniów był ten odniesiony w dniu 17 kwietnia w Tucznie. Tym razem odnieśli go chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Niemicy. Zajęli oni w unihokeju również II miejsce województwie. Trenerem chłopców z Niemicy jest Romuald Bobis.

Również w Tucznie, ale dwa dni później w finale Gimnazjady w Unihokeju chłopcy z Gimnazjum w Malechowie zajęli IV miejsce, trener Tadeusz Chylewski.

 
To może tyle mojego sprawozdania.
Dziękuję za wysłuchanie.
Wytworzył:
Jan Szlufik
Udostępnił:
Dul Damian
(2012-04-27 10:40:51)
Ostatnio zmodyfikował:
Dul Damian
(2012-04-27 10:41:54)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki