Działania międzysesyjne
Sprawozdanie Wójta Gminy Malechowo
25 września – 29 października 2012r.
Witam wszystkich na XXII sesji Rady Gminy Malechowo.
Od ostatniej sesji Rady, która miała miejsce 24 września minął ponad miesiąc.
W dzisiejszym wystąpieniu krótko omówię sprawy, które zajmowały nas w ostatnim miesiącu, a więcej czasu chciałbym poświęcić na przedstawienie zebranym projektów dzisiejszych uchwał. Co prawda nasi radni doskonale projekty te znają i zostały one już wnikliwie przeanalizowane i przedyskutowane wcześniej, ale chciałbym, aby również sołtysi mieli pogląd na te bardzo istotne dla mieszkańców gminy sprawy. W końcu to sołtysi są najbliżej mieszkańców swoich sołectw i to do nich będą się oni najczęściej zwracali z pytaniami.
Na początek, krótko o tym, co się działo...
- Złożono do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o płatność dotyczący inwestycji pn. „Przebudowa oczyszczalni ścieków w Malechowie” – przypomnę, że wnioskowana kwota dofinansowania wyniosła 840.000zł. Koszt całkowity inwestycji 1.430.000 zł brutto
- Trwają prace związane z usuwaniem azbestu – wykonawcą wyłonionym w przetargu jest firma Eco-Pol Sp. z o.o. Termin wykonania umowy do dnia 26.11.2012r.
- Trwają prace modernizacyjne hydroforni w Podgórkach wraz z częściową wymianą sieci wodociągowej.
- Kontynuowane są modernizacyjne hydroforni w Nowym Żytniku.
- Trwają prace remontowe świetlicy wiejskiej w Laskach. Zmierzają one ku końcowi i mam nadzieję, że niebawem zostanie ona oddana do użytku.
- Trwa realizacja zadania pn. „Regionalna Platforma Cyfrowa dorzecza Wieprzy i Grabowej, etap II – Infrastruktura Szerokopasmowej Sieci Teleinformatycznej” – realizowanego wspólnie z gminami ościennymi.
- Trwają prace związane z budową gazociągu wysokiego ciśnienia DN 700.
- Trwają prace remontowe drogi gminnej Drzeńsko – Zalesie oraz drogi gminnej w Kusicach.
- Wymiana opraw oświetleniowych w Gimnazjum i przedszkolu w Malechowie. Koszt tego zadania pochłonie ok. 38.000zł.
A teraz, jak wcześniej wspomniałem, przejdę do projektów uchwał. Pozwolę sobie teraz przedstawić jedynie ich istotę. Jeśli jednak będą bardziej szczegółowe i techniczne pytania zwrócę się o pomoc w wyjaśnieniach do pracowników merytorycznych.
Zacznę od pierwszego projektu uchwały.
Pierwszym przedstawionym projektem jest ten dotyczący planu zagospodarowania przestrzennego pod lokalizację siłowni wiatrowych w części obrębów Malechowo i Gorzyca. Projekt ten jest jednym z dwóch, których założeniem było wybudowanie łącznie 19 wież. Ten dotyczy 11 z nich. Dyskusja publiczna nad oboma projektami miała miejsce 18 września br. i dotyczyła rozmieszczenia właśnie 19 wież. W jej wyniku i po analizie wniesionych uwag postanowiłem część z nich uwzględnić, w wyniku czego trzy lokalizacje zostały zniesione. Dzisiaj został przedłożony pierwszy z dwóch projektów dotyczących całej farmy, a ten z którego trzy wieże wypadły, po naniesieniu stosownych zmian, zostanie przedłożony pod obrady być może na kolejnej sesji. W rezultacie uchwalenia tych dwóch planów zamiast pierwotnie planowanych w obrębach Karwice, Pękanino, Grabowo, Malechowo, Niemica, Gorzyca 19 siłowni- powstanie 16. Jest to kompromis, który udało się nam osiągnąć naprawdę sporym wysiłkiem i wieloma godzinami dyskusji.... Radni wiedzą, o czym mówię. Nigdy oczywiście nie może być tak, że wszyscy będą w 100% usatysfakcjonowani, ale aby świat szedł naprzód zawsze trzeba było szukać porozumienia i ktoś z czegoś musiał rezygnować. Przy okazji chcę podziękować za osobiste zaangażowanie w te „negocjacje” radnym Piotrowi Babireckiemu, Janowi Idecowi i Arkadiuszowi Augustynowiczowi.
Dwa kolejne projekty uchwał związane są z wejściem w życie przepisów Kodeksu wyborczego i jednomandatowych okręgów wyborczych. Wprowadzone przepisy oraz przyjęcie na dzisiejszej sesji nowych granic okręgów i związanych z tym granic stałych obwodów głosowania będą miały zastosowanie do kolejnej kadencji samorządu. Jak można się zorientować, różnica polega przede wszystkim na wyodrębnieniu z istniejących dotychczas okręgów dwumandatowych nowych okręgów tak, aby z jednego okręgu był wybierany tylko jeden radny. Przedłożony projekt uchwały został już uzgodniony z Komisarzem Wyborczym, który również dokonał sprawdzenia prawidłowości podziału.
Pominę projekt uchwały dotyczący Programu Integracji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych na rok 2012... pozostawiając przyjemność jego omówienia pani kierownik GOPS Zdzisławie Kubiak, i przejdę do projektów uchwał podatkowych... a właściwie jednej z nich, wniesionej na dzisiejszej sesji, dotyczącej obniżenia stawki średniej ceny skupu żyta na rok 2013. W zeszłym roku tego nie robiliśmy przyjmując te ogłoszone przez prezesa GUS. Wtedy też w związku z tym stawka podatku rolnego dość znacznie wzrosła. Do tego doszło rozstrzygnięcie Regionalnej Izby Obrachunkowej znoszące ulgi w podatku od nieruchomości dla emerytów i rencistów... Tegoroczne obciążenia podatkowe były odczuwalne praktycznie w każdym gospodarstwie domowym.
W tym roku średnia cena skupu żyta przyjmowana do obliczenia stawki podatku rolnego była jeszcze wyższa i gdyby Rada nie podjęła uchwały dotyczącej obniżenia ceny skupu żyta nastąpił by wzrost podatku rolnego. Przyjęcie przez Radę proponowanego w projekcie uchwały obniżenia ceny żyta spowoduje pozostawienie stawek podatku rolnego na poziomie tego roku.
Pozostałe uchwały podatkowe oraz ta dotycząca zmian w budżecie, w miarę potrzeby, omówione zostaną przez Skarbnika przed ich głosowaniem.
Wspomnę jeszcze tylko o jednej z wielu proponowanych dzisiaj zmian do budżetu, która będzie związana z zakupem materiałów... a konkretnie komputerów do ZS w Ostrowcu i SP w Niemicy do obsługi SIO, pomocy naukowych, no i węgla.
Z reguły, na koniec swojego wystąpienia mówiłem o sukcesach sportowych naszych najmłodszych mieszkańców... Również i dzisiaj miałbym wiele do powiedzenia. Jednak tego nie zrobię.... a za to namawiam do zajrzenia na naszą stronę internetową, na której jest wszystko o nich napisane..., a prócz tego jeszcze dużo więcej. Mam nadzieję, że do jej aktualności przynajmniej już od pewnego czasu nie można mieć żadnych zastrzeżeń.
Dziękuję za wysłuchanie.