Działania międzysesyjne

Sprawozdanie Wójta Gminy Malechowo
16 lutego - 29 marca 2012r.
 
 

Witam serdecznie wszystkich gości, radnych i sołtysów.

Głównym powodem dla którego dzisiejsza sesja została zwołana jest „uruchomienie” środków sołeckich, i z tym w dużej mierze związany jest projekt uchwały dotyczącej zmian w budżecie gminy. Oczywiście są również i zmiany wynikające z innych potrzeb... chociażby z konieczności remontów hydroforni w Podgórkach i Nowym Żytniku, które są już wyeksploatowane i w trybie pilnym muszą być zmodernizowane. Są również przewidziane środki na sporządzenie ekspertyzy budynku dawnego GOKu w Malechowie, która ma nam jednoznacznie przedstawić zasadność inwestowania w ten obiekt.

Pozostałe zmiany są szczegółowo omówione przy projekcie uchwały.

Na dzisiejszą sesję zostały również przedłożone projekty uchwał dotyczących zmian w statutach sołectw. Wszystkie są w zasadzie jednakowej treści i dotyczą wprowadzenia legitymacji dla sołtysów. Jest to odpowiedź na sugestie, które padały właśnie ze strony sołtysów.

Na okres, który minął od czasu ostatniej sesji przypadł również termin wpłaty pierwszej raty podatków lokalnych. Oczywiście, jak przewidywaliśmy, nie obyło się bez głosów krytycznych dotyczących ich wysokości. Niemniej, na szczęście, było ich mniej niż się spodziewałem. Myślę, że wyjaśnienia oraz kierowane do mieszkańców informacje odniosły zamierzony skutek. Myślę też, że sołtysi odegrali tu swoją ważną rolę. Wiem, że w dużej mierze to z informacji uzyskiwanych od nich, mieszkańcy mogli się dowiedzieć o intencjach i celowości ustalenia przez Radę takich, a nie innych stawek podatkowych. Mogę dodać tyle... Chciałbym, aby współpraca władz gminy z sołtysami właśnie tak się układała, bo to dzięki uczciwemu przekazywaniu prawdziwych informacji możemy wspólnie doprowadzić do poprawy warunków życia no i... do tego, że mieszkańcy naszej gminy będą mogli żyć w spokoju, bez niepotrzebnych nerwowych napięć. To ten bezpośredni kontakt sołtysa z mieszkańcami, chociażby podczas roznoszenia nakazów, czy zbierania rat podatków, jest okazją na przybliżenie i zrozumienie działań władz gminnych. Trzeba powiedzieć, że może prócz jednego, dwóch sołtysów, wszyscy spisali się przykładnie. Funkcja sołtysa jest przede wszystkim funkcją społeczną, którą znakomita większość sołtysów doskonale rozumie. Przykład tego zrozumienia mieliśmy np. przy okazji przekazywania mieszkańcom nakazów płatniczych. Właściwie tylko jeden sołtys, konkretnie sołtys sołectwa Malechowo odmówił wykonania tego zadania. A przypomnę, że to dzięki sołtysom nakazy te trafić mogą bezpośrednio do adresata bez konieczności udawania się na pocztę, gdy np. listonosz nie zastanie domownika. Drugim przykładem, nazwę go delikatnie,- niekoniecznie pozytywnym, może być przykład sołtysa z Lejkowa. Tu z kolei sołtys odmówiła przyjmowania wpłat podatków, co w rezultacie zmusza mieszkańców tego sołectwa do przyjazdu do Urzędu Gminy lub placówki pocztowej bądź banku, aby tej wpłaty dokonać. A przecież sołtys życie mieszkańcom powinien ułatwiać..... Rozumiem, że każdy ma swoje zajęcia, ale zawsze przed wyrażeniem zgody na objęcie tej ważnej funkcji powinno się zastanowić, czy „znajdę czas na pracę społeczną?” , bo przecież to jest praca. Praca ciężka, wymagająca czasu i poświęcenia. Jest to funkcja trudna. Sołtys jest zawsze na pierwszej linii i to do niego z reguły w pierwszej kolejności docierają niezadowolenie i problemy mieszkańców.

Ale jak powiedziałem, sprawa ta na szczęście dotyczy tylko dwóch sołectw.... Cieszy fakt, że ci pozostali zdają sobie sprawę ze swoich obowiązków i przyjmują na siebie również te mniej przyjemne wyzwania.

 

Teraz krótko podzielę się sprawami, którymi zajmowaliśmy się w gminie. Informacja nie wyczerpuje oczywiście tego tematu, bo nie sposób by wymienić wszystkiego. Skupię się tylko na tych o większej wadze. I tak:

- W dniu 23 marca podpisałem, jako jeden z sygnatariuszy, umowę na realizację budowy sieci szkieletowej Internetu szerokopasmowego w gminie Malechowo. Z publicznie wygłoszonych słów wykonawcy wynika, że pomimo umownego okresu realizacji przypadającego na koniec przyszłego roku, planuje on wykonanie zadania do końca roku bieżącego. Po oddaniu inwestycji pozostanie jeszcze jeden przetarg na wybór zarządcy i dostawcy Internetu do gospodarstw.

- Zakończono akcję „Zima”. Koszt całej akcji nie przekroczy 15 tys. zł,

 

- Zakończono wymianę posadzki w świetlicy w Paprotach. Zainstalowano w niej ogrzewanie podłogowe,

 

- Aktualnie przygotowujemy przetarg na „Przebudowę świetlicy wiejskiej w Laskach”, na którą otrzymaliśmy dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej,

 

- Trwa postępowanie przetargowe o udzielenie zamówienia publicznego na Przebudowę oczyszczalni ścieków w Malechowie, 27 marca nastąpiło otwarcie ofert. Wpłynęły 3 oferty, na kwoty od ok. 1.300.000zł do ponad 1.700.000zł,

 

- Przywrócono do stanu poprzedniego drogę w Sulechowie. Gdzie podczas roztopów wiosennych droga została zniszczona i zapiaszczone zostało łącznie 1000 mb rowu z przepustami,

 

- Zakończono nabór wniosków na usuwanie azbestu z terenu gminy Malechowo. Do dnia 15 marca wpłynęło 39 wniosków, zadeklarowana powierzchnia szacunkowa płyt azbestowych usunięcia to ok. 5200 m2. W zeszłym roku usunięto z tego samego programu 11600 m2. W chwili obecnej wnioski są sprawdzane, osoby których nie ma w inwentaryzacji zostaną dopisane uchwałą, następnie zostanie złożony wniosek do WFOŚiGW, po pozytywnej weryfikacji zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę zadania.

 

Tak jak wspomniałem, są to tylko niektóre przedsięwzięcia z okresu, którego dotyczy sprawozdanie.

 

Teraz jeszcze wrócę na chwilę do tematu poruszonego na wstępie, a mianowicie środków sołeckich. Oczywistym jest, że już wszystkie sołectwa złożyły stosowne wnioski, w których przedstawiły swoje plany związane z ich rozdysponowaniem. W związku z tym, postanowiłem zwrócić się do Komisji Rewizyjnej o zbadanie tych wniosków i ewentualne przedstawienie uwag dotyczących zasadności ponoszenia wskazanych w nich kosztów. Po wstępnej analizie otrzymałem opinię, iż zasadnicza większość sołectw racjonalnie rozdysponowała przyznane im środki. Uwagi Komisji dotyczyły w zasadzie tylko jednego rodzaju wydatków tj. tzw. wydatków konsumpcyjnych. Komisja w swojej opinii stwierdziła, iż nie widzi uzasadnienia dla wydatkowania środków budżetowych na zakupy konsumpcyjne i sugeruje, żeby rozważyć możliwość ich zaniechania. Zwrócono uwagę, że środki powinny być przeznaczane przede wszystkim na wydatki mające na celu poprawę warunków życia mieszkańców sołectw, a nie na sprawy doraźne, jakimi np. są imprezy sołeckie. Tu Komisja wskazała na przykłady płynące z wielu sołectw gminy Malechowo, w których organizowane są imprezy i spotkania okolicznościowe dzięki pozyskanym środkom od sponsorów i wkładzie pracy własnej mieszkańców.

Ja również przychylam się do tej opinii i zwrócę się do tych sołectw, które przewidziały środki na tego typu wydatki o zmianę ich przeznaczenia. Z tego, co się zdążyłem zorientować dotyczy to stosunkowo niewielu sołectw.

Na koniec jeszcze powiem krótko w temacie, który bliski jest mi szczególnie... oczywiście jest to sport.

Tym razem sukces sportowy odtrąbiono uczniom Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Niemicy. W dniu 21 marca, w Regionalnych Zawodach w Unihokeja rozegranym w Zespole Szkół w Grzmiącej zostali drużyna Niemicy Mistrzami Regionu. Do rywalizacji przystąpiły 4 szkoły z Dąbrowy, Iwina , Redła i Niemicy. Podopieczni Romualda Bobisa kolejno pokonali SP Dąbrowę 1-0, SP Iwin 3-2 i SP Redło 3-0 wygrywając wszystkie spotkania z pierwszego miejsca awansowali do najlepszej ósemki w województwie, gdzie tam będą walczyli o miejsce medalowe na podium.

Wcześniej, bo 14 marca br. r. w Grzmiącej odbył się Finał Regionalny Unihokeja Chłopców i Dziewcząt z gimnazjów. Do turnieju przystąpiły drużyny: z Grzmiącej, Redła, Dąbrowy i Malechowa. Sporą niespodziankę sprawiły nam obie wystawione przez nasze Gimnazjum drużyny wygrywając cały turniej i awansując do finału wojewódzkiego. Na uwagę zasługuje fakt, że drużyna dziewcząt w trzech meczach nie straciła żadnej bramki, natomiast chłopcy dali przeciwnikom możliwość strzelenia tylko jednego gola.

To tylko dwa przykłady sukcesów jakie odnieśli nasi uczniowie w ostatnich dniach poza granicami gminy Malechowo. Należy dodać, że w okresie sprawozdawczym miały miejsce również inne wydarzenia sportowe, chociażby: emocjonujący XI Turniej Siatkówki o Puchar Wójta Gminy Malechowo.

Więcej o wydarzeniach sportowych w naszej gminie można dowiedzieć się ze strony internetowej, która jest na bieżąco aktualizowana.

 
Dziękuję wszystkim za wysłuchanie.
Wytworzył:
Jan Szlufik
Udostępnił:
Dul Damian
(2012-04-27 08:26:35)
Ostatnio zmodyfikował:
Dul Damian
(2012-04-27 08:27:15)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki