Działania międzysesyjne
Sprawozdanie Wójta Gminy Malechowo
26 maja – 15 lipca 2011r.
Witam serdecznie wszystkich gości, radnych i sołtysów.
Zacznę może od spraw od jakiegoś już czasu absorbujących połowę urzędu w niepotrzebną pracę, spraw z którymi nasza gmina musi się borykać „bo kilku frustratów z nudów pisze na urzędników i radnych donosy”. Zakończę na tych, nazwijmy to, związanych z codziennością….czyli sprawach, dla których realizacji zostaliśmy powołani …i je realizujemy. Krótko też postaram się przypomnieć kilka wydarzeń, które miały miejsce w okresie sprawozdawczym.
Na przedostatniej i ostatniej sesji wspominałem o rozprawie w WSA dotyczącej uchwały z roku 2008 w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Rozprawa już się odbyła, ale została przerwana ponieważ pełnomocnik skarżących rzucił podczas niej hasło niezgodności planu zagospodarowania gminy z planem zagospodarowania województwa. Typowa zagrywka adwokacka. Postawić ogólny zarzut…. A ty udowadniaj, że tak nie jest. Niestety, nie podano szczegółów, a nie można było tych twierdzeń obalić lub potwierdzić na miejscu, więc rozprawę przerwano bez podania terminu wznowienia obrad. Przypuszczalnie będzie to wrzesień lub październik. Dodam tylko, że podniesiony zarzut był chybiony, ponieważ zgodność tych dwóch dokumentów została już potwierdzona……. Niestety, tak jak wspomniałem, nie było to możliwe bezpośrednio na sali sądowej dlatego znów musimy czekać.
Ciekawym również tematem może być kolejna sprawa związana z tą uchwałą. Otóż zostało złożone do Prokuratury doniesienie w sprawie przekroczenia uprawnień przez RADNYCH GMINY MALECHOWO! Polegające na głosowaniu nad projektem ww. uchwały, która rzekomo jest niezgodna z prawem. No cóż…. Teraz powinni dostać podobne zarzuty wszyscy byli i obecni radni w naszym kraju, którzy przyjęli projekt uchwały, którego wojewodowie w ramach swojego nadzoru stwierdzili niezgodność z prawem. Nie ma gminy w Polsce, gdzie takiej sytuacji by nie było. ….Chociaż, trzeba podkreślić, że w naszym przypadku taka niezgodność przez wojewodę nie została nawet stwierdzona. Wydaje się, że prokuratura pomyliła postępowanie administracyjne z karnym i zbyt pochopnie na donos zareagowała „odbierając” pracę wojewodzie.
Mówię Wam o tym wszystkim szanowni zebrani, żebyście nie byli zdziwieni, że za jakiś czas osoby, które te wszystkie bzdurne i głupawe doniesienia klecą, zaczną je wywieszać na drzewach i krzyczeć, ile to spraw prokuratorskich założono przeciwko wójtowi, radnym i urzędnikom.
………………..Niech nikt nie mówi, że takie są prawa demokracji…………….
Bo demokracja nie polega na tym, że każdego można opluwać i pomawiać. Demokracja jest przede wszystkim dla ludzi mądrych, którzy mają wrodzoną kulturę i szacunek dla siebie i innych. Czasami wydaje się, że w naszym kraju niektórych ta demokracja bardzo zaskoczyła i nie zdążyli jej zrozumieć…. Zapewne, niestety już też nie zdążą się jej nauczyć.
Chore ambicje niektórym odbierają nie tylko rozum, ale i zwyczajny, prosty rozsądek……. Nie mają odwagi stanąć i spróbować powalczyć na argumenty…. A może po prostu znają swoje możliwości i szanse w takiej walce? Znacznie łatwiej jest przelać swoje urojone wymysły o rzekomych przestępstwach urzędników i radnych i wysłać do Prokuratora, albo policji. A policja…. musi coś z tym zrobić….. i znów………….
….Nic dodać, nic ująć…………..
Policja rozwozi po domach radnych wezwania, a funkcjonariusze zamiast poświęcać swój czas na poważne sprawy muszą ślęczeć nad nieskładnymi wypocinami i szukać w nich wątków przestępstw kryminalnych.
Można też powiedzieć, że taka ich praca….
…..ale niestety wszystkie te sprawy jednak kosztują. Nie tylko Skarb Państwa, ale i obciążają budżet naszej gminy, a tym samym wszystkich jej mieszkańców. Zamiast kupić nowe meble do świetlicy środowiskowej, albo dać więcej na zasiłki musimy opłacić prawnika, który w naszym imieniu będzie występował przed Sądem. Musimy wypłacić delegacje pracownikom wzywanym na przesłuchania…… nie mówiąc już o telefonach, ryzach papieru i tonerach zużytych do kserowania dokumentów. Są to naprawdę niemałe pieniądze! Tyle kosztuje nas kilka osób, które można policzyć na palcach jednej ręki, które z zaciekłością starają się podkopać autorytet Wójta i Urzędu Gminy.
Szanowni Państwo….
Mnie osobiście już szlag trafia widząc jak dookoła naszej gminy powstają inwestycje wiatrakowe, a u nas kilku nawiedzonych pseudoekologów, udających troskę o środowisko i zdrowie ludzi, próbuje szarpać inwestorów za nogawki.
Dla tych kilku osób ważny jest jedynie ich prywatny interes i dalej niż poza czubek własnego nosa wzrokiem nie sięgają.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przejdę już do spraw, tych przyjemniejszych….
Otóż, w dniu 11 lipca zaczęło w naszej gminie funkcjonować 27 sołectwo – Sęczkowo. Choć zostało ono utworzone w przedostatni dzień zeszłego roku na mocy uchwały Rady, która uprawomocniła się 26 maja…….. to dopiero w czerwcu został wybrany sołtys oraz rada sołecka. Sołtysem 27 sołectwa Gminy Malechowo została wybrana pani Monika Lichosyt.
Pozostając przy sołectwach i sołtysach, pragnę poinformować, że wczoraj odbyły się również wybory w sołectwie Lejkowo. Konieczność ich przeprowadzenia wynikła w związku z rezygnacją ze względów zdrowotnych z tej funkcji pani Anny Lubińskiej.
Ze swojej strony mogę powiedzieć, że szkoda, bo współpraca z panią Anną była bardzo merytoryczna i charakteryzowała się wzajemnym zrozumieniem potrzeb sołectwa i możliwości gminy. Ale cóż…… zdrowie jest najważniejsze.
Wracając do Lejkowa….
W wyniku wczorajszych wyborów, na sołtysa sołectwa Lejkowo została wybrana pani Elżbieta Łyczko, która była już sołtysem w poprzedniej kadencji.
Krótko, bo krótko…….. ale jednak.
Powiem teraz trochę o wydarzeniach kulturalnych, oświatowych, itp ………
W przedziale czasowym, którego dotyczy sprawozdanie miało miejsce kilka takich wydarzeń. Poczynając od imprez związanych z obchodami Dnia Dziecka, poprzez uroczyste zakończenia roku szkolnego i wspaniałe święto związane z nadaniem lejkowskiej szkole imienia, na Dniu Seniora, Laurach Starosty i Folkowym śpiewaniu kończąc.
Ja krótko wspomnę o czterech ostatnich wydarzeniach, tj. Lejkowie, Dniu Seniora, Laurach i śpiewaniu….
- Nadanie imienia Szkole w Lejkowie…. Jako ostatniej w naszej gminie…
Naprawdę krótko……….. Wspaniała impreza, wspaniali goście. Dziękuję wszystkim, którzy do jej świetności się przyczynili. Panu dyrektorowi gratuluję. To było wydarzenie na miarę dziesięciolecia!
- Dzień Seniora….
Już po raz 11 w naszej gminie i wciąż cieszący się niezwykłym zainteresowaniem. Impreza znów wróciła w podwoje Gimnazjum, w którym tym razem świetnie się bawiło prawie 300 osób. Kto z obecnych tu państwa uczestniczył w tym spotkaniu, to wie….. kto nie był, niech żałuje. Ja jestem utwierdzony w przekonaniu, że wysiłki organizacyjne związane z przygotowaniami do tego święta są tego warte. Tu dziękuję pani kierownik GOPSu – Zdzisławie Kubiak, panu dyrektorowi Piotrowi Chylareckiemu i wszystkim, którzy wnieśli w to wydarzenie swój udział.
- III Folkowe Śpiewanie z Zespołem Ostrowianie…. 9 lipca.
I znów same superlatywy. Świetnie przygotowana impreza, która już zaczyna mieć rangę międzynarodowej i podobnie jak obchody Dnia Seniora na stałe wpisuje się w kalendarz imprez gminnych. Brawo nasi „Ostrowianie”!
Ostatnim wydarzeniem, o którym wspomnę było wręczenia w dniu 1 lipca Laurów Starosty….
Impreza przygotowywana przez starostwo powiatowe, …ale ogromny sukces gminy Malechowo. Spośród wręczonych nagród- Laurów Starosty i wyróżnień, aż 4 przypadły dla naszych kandydatów. W dwóch spośród pięciu kategorii konkursowych Laury otrzymali kandydaci zgłoszeni przez Wójta Gminy Malechowo, a dwóch innych otrzymało wyróżnienia.
Pozwolę sobie wymienić tych szczęśliwców:
W kategorii „Przedsiębiorczość”, Laur Starosty otrzymał pan Stanisław Przybysz z Niemicy- właściciel firmy „Wędliniarstwo Naturalne”. W innej kategorii „Zasłużony dla Kultury” -Laur otrzymał wspomniany już dzisiaj zespół ludowy „Ostrowianie” z Ostrowca. Kapituła konkursu przyznała również wyróżnienia. W kategorii „Produkt Turystyczny” wyróżnienie otrzymała „Kraina Bajek i Rowerów” w Podgórkach, a w kategorii „Inwestycja Roku” nasza oczyszczalnia ścieków w Lejkowie.
Te wszystkie nagrody i wyróżnienia są niewątpliwie ogromnym sukcesem, z którego jako wójt tej gminy jestem bardzo dumny. Jestem dumny z naszych mieszkańców i z ich potencjału.
Wszystkim laureatom gratuluję sukcesu.
Właśnie takie wydarzenia pozwalają oderwać się od wątpliwych uroków związanych z przedstawionymi wcześniej sprawami i pomówieniami garstki sfrustrowanych obywateli.
Co jeszcze……..?
W tym krótkim czasie jaki upłynął od ostatniej sesji Rady dokonaliśmy odbioru dwóch świetlic wiejskich. Pierwszej w Karwicach, drugiej w Kosierzewie… Przeszły one gruntowne remonty, które trzeba przyznać, dodały obiektom blasku i świetności.
Ponadto…..
- Zakończono rozruch technologiczny oczyszczalni ścieków w Ostrowcu. Wyniki badań oczyszczonych ścieków zaskoczyły nas wszystkich- to prawie woda pitna! Obecnie przygotowujemy się do prób zrzutu ścieków z szamb. Trzeba to robić małymi krokami i obserwować, żeby nie zniszczyć flory bakteryjnej, a jej odbudowanie jest bardzo żmudne i pochłania wiele czasu.
- W ostatnią środę ogłosiliśmy przetarg na termomodernizację Gimnazjum. Termin otwarcia ofert przypada na 27 lipca. Szacowany koszt przedsięwzięcia – to ponad 400.000zł.
Również pod koniec lipca przypada termin otwarcia ofert na dowóz dzieci do szkół.
- Niebawem ogłosimy też przetarg na usuwanie azbestu z dachów gospodarstw, których właściciele zgłosili chęć wzięcia udziału w tym programie.
Może, to tyle. Więcej można przeczytać w naszym Kwartalniku, w którym trochę szerzej o tym „co w Gminie piszczy” napisaliśmy.
Dziękuję wszystkim za wysłuchanie.
Wytworzył:
Jan Szlufik
Udostępnił:
Dul Damian
(2011-07-22 08:48:32)
Ostatnio
zmodyfikował:
Dul Damian
(2011-07-22 08:49:21)