Działania międzysesyjne

Sprawozdanie Wójta z działań podjętych w okresie
od 15. kwietnia 2008 r. do 19. maja 2008r.
 
 
Serdecznie witam wszystkich zebranych: radnych, sołtysów… i wszystkich tu obecnych.
 
Na początek, zanim przejdę do części sprawozdawczej, pragnę poinformować, że w związku ze złożoną przez panią Halinę Pastwa rezygnacją, w dniu 5 maja br. odbyły się wybory sołtysa sołectwa Grabowo. Dzięki dużej frekwencji mieszkańców sołectwa, zebranie zostało przeprowadzone w pierwszym terminie. W wyniku głosowania tajnego na sołtysa został wybrany pan Marian Sałbut. 
Teraz poproszę Przewodniczącego Rady Gminy o wręczenie wraz ze mną podziękowania pani Halinie Pastwa za dotychczasową społeczną pracę na rzecz sołectwa i naszej gminy. Od siebie życzę pani dobrego zdrowia i satysfakcji w życiu osobistym. …….
 
Proszę również pana Mariana Sałbuta- nowego sołtysa Grabowa o przyjęcie z naszych rąk aktu potwierdzającego wybór na tą zaszczytną funkcję.
 
 
W okresie sprawozdawczym wydano łącznie:
 
- 174 decyzje, w tym: podatkowe (w przeważającej części), dot. działalności gospodarczej, wycinki drzew, meldunkowe...
- 15    postanowień,
- 102   zaświadczenia,
- 4       opinie,
-  podpisano 2 akty notarialne dotyczące sprzedaży nieruchomości gminnych.
 
 
W czasie, który upłynął od ostatniej sesji Rady miało miejsce wiele wydarzeń związanych z życiem kulturalnym naszej Gminy, jak również z jej gospodarką.
Przypomnę chociażby ostatni festyn zorganizowany z ogromną pompą w Podgórkach. Festyn objął swym zasięgiem cały powiat sławieński. Uczestniczyło w nim ponad 500 osób niepełnosprawnych. Wszyscy obecni prócz możliwości bezpośredniego uczestnictwa w zorganizowanych grach i zabawach otrzymali drobne upominki. Organizatorami tej hucznej imprezy byli Wójt Gminy Malechowo, Starosta Powiatu Sławieńskiego oraz Stowarzyszenie Rozwoju Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Wsi Podgórki. Szczególne podziękowania składam pani kierownik i pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malechowie za zaangażowanie w realizacji festynu.
 
Wydarzeniem kulturalnym …może o nieco mniejszym zasięgu i skali związanym z naszą gminą była też uroczystość, która odbyła się 8 maja w malechowskim gimnazjum. W bezpośrednim związku z podjętą w zeszłym roku przez Radę uchwałą, dotyczącą nadania malechowskiemu gimnazjum imienia mjr Ryszarda Markiewicza ps. „Mohort”…zostało odsłonięte na terenie budynku szkolnego Jego popiersie. Uczniowie na uroczystym apelu przypomnieli postać patrona swojej szkoły oraz zaprezentowali wystawę poświęconą dokonaniom mjr Ryszarda Markiewicza.
 
W dniu 13 maja br. uczestniczyłem w obchodach powiatowych „Dnia Strażaka”. Po uroczystym rozpoczęciu zostały wręczone odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. W trakcie uroczystości strażacy urządzili wystawę i zaprezentowali sprzęt pożarniczy.
 
 
 
 
W ww. okresie trwały również prace związane z realizacją prac inwestycyjnych:
 I, tak:
1. Zlecono aktualizację dokumentacji technicznej inwestycji, pn:” Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z główną przepompownią ścieków oraz siecią wodociągową w Ostrowcu - II etap” oraz inwestycji, pn: „Budowa kanalizacji sanitarnej w Karwicach – II etap”
2. Dokonano remontu nawierzchni bitumicznych dróg gminnych poprzez łatanie cząstkowe w technologii emulsja asfaltowa z grysami odcinków Niemica-Bartolino, Witosław, Podgórki, Kosierzewo, Malechówek, Nowy Żytnik-Zalesie, Święcianowo. Wykonawcą zadania była firma SALDROG Sp z o.o. ze Stargardu Szczecińskiego
3. Dokonano remontu nawierzchni gruntowych dróg gminnych poprzez utwardzenie kruszywem łamanym i zagęszczeniem mechanicznym w miejscowościach Borkowo, Drzeńsko-Zalesie Malechówko, Gorzyca, Karwiczki, Sęczkowo
   Wykonawcą robót był Zakład Inżynieryjno-Budowlany inż.Franciszek Dorosiński z Darłowa.
4. Wykonano wymianę posadzki betonowej w garażu OSP Pękanino. Wykonawcą był Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z Malechowa.
     5. Zamontowano próg zwalniający na drodze gminnej w Malechowie.
 
     6. Opracowano ekspertyzę techniczną ujęcia wodnego w Kusicach, z
         której wynika potrzeba pilnego wykonania nowego odwiertu ujęcia
         wodnego.
 
      7. Wybudowano biologiczną oczyszczalnię ścieków przy świetlicy
          wiejskiej w Święcianowie.
 
Dobiegają końca prace związane z montażem placów zabaw przy pięciu świetlicach środowiskowych w Sulechowie Karwicach, Kusicach, Laskach i Święcianowie . Montaże zostaną zrealizowane zgodnie z zawartą umową do końca maja br. Łączny koszt budowy wszystkich placów oszacowano na niespełna 65.000zł z czego prawie 52.000zł to dofinansowanie z funduszy unijnych, a ok. 13.000zł to środki własne.
Ogrom pracy przy powstawaniu i zagospodarowaniu terenu placu zabaw włożyli strażacy i mieszkańcy Karwic, strażacy z Sulechowa oraz mieszkańcy Święcianowa.
 
Korzystając z okazji pragnę zapoznać radnych i sołtysów i informacją, którą otrzymałem w bieżącym miesiącu od Prezesa Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Malechowie o wejściu w spór zbiorowy z dyrektorami placówek oświatowych:
- Gimnazjum w Malechowie, Zespołu Szkół w Ostrowcu, Szkoły Podstawowej w Lejkowie, Szkoły Podstawowej w Niemicy i Przedszkola w Malechowie.
Związek zgłosił następujące żądania:
  1. Zagwarantowanie zwiększenia do 2010r. wynagrodzeń nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami o co najmniej 50%,
  2. utrzymania dotychczasowego zakresu praw i obowiązków nauczycielskich wynikających z ustawy Karta Nauczyciela,
  3. utrzymania dotychczasowych uprawnień emerytalnych.
 
Wczoraj, tj. 19 maja otrzymałem pisemną informację od Zarządu ZNP w Malechowie, że dnia 15 maja zostało przeprowadzone w malechowskich jednostkach oświatowych referendum strajkowe. W wyniku referendum Zarząd podjął uchwałę Nr5 z dnia 16 maja 2008r. o przeprowadzeniu w naszych placówkach jednodniowego strajku.
 
Swoje wystąpienie chcę zakończyć jednak przyjemniejszymi informacjami….
 
Otóż 30 kwietnia zawarłem z Wojewodą Zachodniopomorskim porozumienie w sprawie przyznania gminie Malechowo dotacji celowej na realizację programu wieloletniego „ Pomoc państwa w zakresie dożywiania” w 2008roku.
W związku z zawartym porozumieniem udzielono naszej gminie dotacji w ogólnej kwocie  391.500zł , w tym 160.000zł na utworzenie nowego lub doposażenie istniejącego punktu przygotowywania lud wydawania posiłków.
Mieszkańców Kusic zapewne zainteresuje fakt, że TPD wygrało projekt na prowadzenie Przedszkola. Dofinansowanie zostało przyznane od 1.06.2008r do 30.11.2009r
 
Poza tym, wpłynęło na moje ręce zaproszenie pani Iwony Hojnor-Kaczanowskiej reprezentującej firmę Dong Energy, pragnącą wybudować na naszym terenie farmę wiatraków, do odwiedzenia istniejącej już podobnej farmy na terenie gminy Wolin. Farma – park wiatrowy Jagniątkowo w gminie Wolin jest jak dotąd największą inwestycją firmy Dong Energy w Polsce. Celem spotkania jest wymiana poglądów i wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości pojawiających się w toku realizowania takich inwestycji. W spotkaniu uczestniczyć będą mieszkańcy gminy Wolin oraz jej władze.
Wyjazd zaplanowano na 5 lipca br. Zapraszam do wszystkich radnych i sołtysów do wzięcia w nim udziału.
Wytworzył:
Radosław Nowakowski
Udostępnił:
Dul Damian
(2008-05-21 14:01:41)
Ostatnio zmodyfikował:
Dul Damian
(2008-05-21 14:04:46)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki