Działania międzysesyjne

Sprawozdanie Wójta z działań podjętych w okresie
od 11.09.2007 do 30.10.2007 r.
 
 
W okresie sprawozdawczym wydano łącznie:
 
200   decyzji, w tym: podatkowe, dot. działalności gospodarczej, wycinki drzew...)
27    postanowienia,
218    zaświadczeń,
8       opinii,
1      umowę notarialną dotyczącą sprzedaży nieruchomości gruntowej.
 
 
Okres, który upłynął od poprzedniej sesji Rady Gminy charakteryzował się dużą dynamiką w wielu dziedzinach związanych zarówno bezpośrednio jak i pośrednio z działalnością samorządu. W tymże okresie, jak wiemy, uruchomiona została m. in. tzw. społeczna inicjatywa dotycząca przywrócenia w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego zespołu wypadkowego w Lejkowie. Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie naszych sołtysów akcją zbierania podpisów pod listem skierowanym do decydentów w sprawie planów likwidacji lejkowskiego zespołu. Przypomnę, że pod protestem podpisy złożyło ponad 2.500 mieszkańców naszej gminy. List wraz z podpisami został przekazany do Wojewody Zachodniopomorskiego oraz Ministra Zdrowia Zbigniewa Religi. W związku z podjętymi przez Wójta działaniami odbyło sie szereg spotkań zmierzających do ponownego ujęcia przez Wojewodę w przygotowanym przez niego Planie jednostki w Lejkowie. 8 października wraz z radnymi i sołtysami uczestniczyłem w spotkaniu w koszalińskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego z Wicewojewodą Marcinem Sychowskim, przeprowadziłem szereg rozmów z parlamentarzystami posłem Czesławem Hocem oraz senatorem Pawłem Michalakiem, którzy również odwiedzili naszą gminę i zwiedzili ośrodek zdrowia.
W wyniku naszych interwencji została przygotowana i przekazana przez Wojewodę na ręce Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia zmiana ww. planu uwzględniająca nasz zespół wypadkowy.
Teraz czekamy na rozstrzygnięcia w Ministerstwie Zdrowia.
 
W tym samym czsie, równolegle, przebiegały prace związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów parlamentarnych w dniu 21 października. Wszystko musiało być zorganizowane w ekspresowym tempie. Tu chcę podziękować przewodniczacym komisji i komisjom obwodowym za bardzo sprawną pracę przy samym głosowaniu oraz oczywiście przed i po zamknięciu lokali.
 
Dla informacji przedstawię państwu niektórych danych oraz wyników głosowania z naszej gminy:
 
Na ogólną liczbę 5053 osób uprawnionych do głosowania głosowało 1871 osób, co stanowi 37,03% uprawnionych.
W gminie Malechowo najwięcej, bo 33,98% wszystkich głosów otrzymała PO, następnie 24,22% PiS, 14,63%- PSL, Lewica i Demokraci - 16,08%, Samoobrna RP- 7,71%, LPR- 2,33%, Polska Partia Pracy – 1,09%.
 
Jeśli chodzi o personalia, to najwięcej głosów w wyborach do Sejmu RP otrzymał:
 
1.Jan Krawczuk – 181 głosów,
2.Stanisław Gawłowski- 154 głosy,
3.Tadeusz Buczkowski- 135 głosów,
4.Andrzej Lepper- 129,
5.Zbigniew Galek – 104,
6.Arkadiusz Klimowicz- 103.
 
Do Sejmu z okręgu nr 40 weszli:
1.    Stanisław Gawłowoski – 24.597 głosów,    
2.    Sebastia Marek Karpiniuk - 25.827 głosów,
3.    Danuta Maria Olejniczak – 11.631 głosów,
4.    Paweł Suski – 7.451 głosów,
5.    Jan Kuriata – 7.363 głosy.
6.    Czesław Hoc – 18.309 głosów,
7.    Marian Goliński – 8.352 głosy.
8.    Stanisław Wziątek – 12.566 głosów.
 
Do Senatu RP:
1.    Grażyna Anna Sztark – uzyskała 37.31 % głosów,
2.    Piotr Benedykt Zientarski – uzyskał 36,59% głosów.
 
 
A teraz krótko wspomnę o sprawach „codziennych” z życia samorządu.
I tak:
W związku z podjętą na poprzedniej sesji uchwałą Rady w sprawie nadania malechowskiemu gimnazjum imienia majora Ryszarda Markiewicza ps. „Mohort”, dnia 28 września odbyła się uroczystość nadania imienia i przekazania sztandaru tutejszemu Gimnazjum. Uroczystość miała niezwykle barwną i bogatą oprawę. Prócz władz naszego samorządu uczestniczyli w niej również władze sąsiednich gmin oraz władz wojewódzkich i powiatowych.
 
Pozostając przy oświacie przypomnieć należy, że w dniu 14. października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej też okazji, w dniu 16. października odbyła się w malechowskim gimnazjum uroczystość, na którą zostali zaproszeni wszyscy pracownicy naszych placówek związani z oświatą. Zostały też wręczone nagrody pieniężne dla nauczycieli oraz dyrektorów szkół za wzorowe wykonywanie obowiązków oraz wyniki w edukacji naszych dzieci.
 
 
 
 
W zakresie realizacji zadań inwestycyjnych:
 
 
1. Zakończono realizację inwestycji prowadzonych na podstawie porozumienia z Zarządem Dróg Powiatowych:
    - budowa chodnika w Ostrowcu – w stronę cmentarza – 
      wykonawcą był GZGKiM w Malechowie
    - wykonanie nowej nawierzchni w Świecianowie - wykonawcą była
      firma SALDROG ze Stargardu Szczecińskiego
2.     Zakończono wymianę stolarki okiennej wraz z parapetami w Gimnazjum w Malechowie oraz, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu wymieniono stolarkę okienną i drzwiową w kuchni i zapleczu przy Gimnazjum.
3.     Dobiega końca realizacja budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowości Karwice.
4.     Realizowana jest budowa biologicznej oczyszczalni ścieków w Karwicach . Wykonawcą zadania wyłonionym w drodze przetargu została firma „HYDROGEOBUDOWA” Sp. z o.o. ze Sławna
5.     W ramach dofinansowania zabytków sakralnych zakupiono starobruk i obrzeża na wykonanie chodników przy kościele w Niemicy.
6.     Uzyskano zgodę na wymianę wiat przystankowych w miejscowości Pękanino. Wiaty zostały zdemontowane przez strażaków OSP Pękanino, a nowe zamontowane będą przez sponsora PHU Dagmar z Szymbargu k/Kościerzyny
7.     Trwa przebudowa skrzyżowania w miejscowości Ostrowiec. Jest to wspólna inwestycja z Zarządem Dróg Wojewódzkich z Koszalina.
8.     Podpisano umowę na budowę instalacji gazowej zbiornikowej mającą zasilać kuchnię a w przyszłości kotłownię Szkoły Podstawowej w Niemicy. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu „Pomoc w zakresie dożywiania”.
9.     Podłączenie zespołu prądotwórczego do zasilenia Urzędu Gminy i hydroforni o mocy 20kW wraz z wymianą tablicy rozdzielczej w ramach realizacji zadań zleconych wojewody (zadania obronne) celem zapewnienia odpowiedniej łączności i alarmowania oraz zaopatrzenia mieszkańców Malechowa, Malechówka i Paprotek w wodę.
 
 
 
 
 
Korzystając z obecności Pań i Panów sołtysów, chciałbym poprosić o pomoc w ograniczeniu aktów wandalizmu, które w ostatnim czasie szczególnie sie nasiliły. Ostrowiec, Gorzyca- zniszczone przystanki, spalona toaleta przenoścna, rozbity budynek gospodarczy na boisku...... Proszę o zwrócenie na ten problem uwagi i, w miarę możliwości, o działania zmierzające do podniesienia świadomości społecznej mieszkańców swoich sołectw.
Policja ustaliła sprawców tych czynów. Są to w przeważajacej części osoby nieletnie (do 17 roku życia) i skierowała sprawy na droge postepowania sądowego. Ustalono również sprawcę podpalenia toalety Toy-Toy w Ostrowcu.
 
Kończąc, pragnę zwrócić jeszcze uwagę na bardzo ważną rzecz dotyczacą dzisiejszej sesji. Otóż, pozwoliłem sobie przedłożyć pod jej obrady projekty uchwał okołobudżetowych, czyli uchwał podatkowych. Projekty tychże uchwał zostały już szeroko skonsultowane na wspólnym posiedzeniu stałych komisji Rady Gminy w dniu 29 października i znaczącą większością głosów radnych zaakceptowane.
Przyjęcie ww. uchwał jest dla nas bardzo ważne. Pozwoli nam to na skonstruowanie projektu budżetu i przedłożenie go w ustawowym terminie zarówno Radzie Gminy jak i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Szczecinie.
Wytworzył:
Radosław Nowakowski
Udostępnił:
Dul Damian
(2007-11-08 12:44:18)
Ostatnio zmodyfikował:
Dul Damian
(2007-11-08 12:45:18)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki