Działania międzysesyjne

Sprawozdanie Wójta Gminy Malechowo

29 grudnia 2012r do  29 stycznia 2013r.

 

Witam wszystkich na pierwszej w tym roku, a XXV w tej kadencji sesji Rady Gminy Malechowo.

Zapewne jeszcze nie wszyscy zakończyli okres świętowania nowego roku, bo karnawał nadal trwa, ale na szczęście nie przeszkadza to w bieżącej pracy, nam urzędnikom.

Okres końca zeszłego i początku tego roku był i nadal jeszcze jest okresem, w którym musimy sporo czasu i energii poświęcać na prace związane z likwidacją Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Proces ten okazał się bardziej skomplikowany niż zakładaliśmy na początku. Dopiero po zamknięciu jego działalności wyszły na światło dzienne niedociągnięcia (mówiąc delikatnie) związane z zarządzaniem tym Zakładem. Dzisiaj nie będę mówił o szczegółach, ale planuję na jednej z kolejnych sesji przedstawienie swego rodzaju raportu dotyczącego stanu jaki zastaliśmy po likwidacji GZGKiM w Malechowie. Chcę przedstawić finanse, sposób zarządzania samym Zakładem i majątkiem znajdującym się w jego dyspozycji oraz długi, które Gmina musi spłacić. Teraz mogę jedynie powiedzieć, że decyzja o likwidacji Zakładu powinna zostać podjęta dużo wcześniej. Pomimo, że jako Urząd Gminy, likwidując komunalkę wzięliśmy na siebie ogromny obowiązek, to jestem przekonany, że przyniesie to wymierne korzyści nie tylko dla gminnych finansów, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Przed nami dużo pracy związanej m.in. z doprowadzeniem do należytego porządku sieci wodociągowych, hydroforni i pozostałego majątku zarządzanego dotychczas przez Zakład. Ale jak już wspomniałem... na szczegóły przyjdzie czas.

Ale nie tylko komunalką w styczniu byliśmy zajęci....

Oczywiście, tak jak w ostatnich latach, już od stycznia zaczęła się „zabawa” w prokuratora. I tym razem znów znany tu wszystkim były sołtys, mieszkaniec Paprot postanowił nam uatrakcyjnić służbowe obowiązki. Radni wiedzą o czym mówię, sołtysom powiem. Otóż ten pan w wielkiej trosce o przestrzeganie prawa przez radnych i urzędników, tym razem postanowił powiadomić prokuraturę o tym, że radni uchwalili nie taką uchwałę, jakiej projekt otrzymali w materiałach. Zwąchał przestępstwo, narobił rabanu! Radni teraz odbywają podróże do Sławna na przesłuchania, aby wyjaśniać oczywiste rzeczy. Najwyraźniej człowiek ten nie ma zielonego pojęcia o tym, że przed podjęciem uchwały mogą być wprowadzane do projektu autopoprawki, co akurat miało miejsce w przypadku tej podejrzanej przez niego uchwały. Trochę mnie dziwi ta nieświadomość, tym bardziej, że człowiek ten chciał swego czasu być Wójtem Gminy Malechowo.

Ale to tylko jedna sprawa. Drugą sprawą, która akurat dzisiaj jest na wokandzie w Koszalinie jest ta związana z przyjęciem przez Gminę darowizny na opracowanie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego pod elektrownie wiatrowe. Sprawa, która dotyczy roku 2006. Pan Rybicki wraz z panami Tomaszem Jodkowskim i Janem Łagodowiczem wnieśli tym razem przeciwko mnie prywatny akt oskarżenia o to, że przyjąłem na rzecz Gminy darowiznę w wysokości 6.000zł. To już nie jest śmieszne, ale żałosne.... Dodam tylko, że tą samą sprawę w zeszłym roku wnosili oni do prokuratury,  która ją już dwukrotnie umarzała. Teraz pozostało im tylko „ściganie” mnie z oskarżenia prywatnego.

Poza ww. pracami i „przyjemnościami” fundowanymi przez niektórych mieszkańców, styczeń to okres sprawozdań i przygotowań do wiosennych inwestycji. Tegoroczny styczeń... a właściwie pierwszy kwartał tego roku, to również okres wdrażania nowej ustawy o gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Nie będę teraz mówił o tym, ale myślę, że wiele pytań związanych ze śmieciami pojawi się podczas spotkania, które odbędzie się po dzisiejszej sesji.

Jako, że okres zimowy zawsze jest pod względem inwestycji okresem pewnej stagnacji, to pracy i tak nie brakuje, m.in.:

  1.  wczoraj zostały podpisane z organizacjami pozarządowymi umowy związane z realizacją zadań, na które na początku stycznia ogłosiliśmy konkursy. Nie było zbyt wielkiej konkurencji, ponieważ na realizację każdego z zadań wpłynęło po jednej ofercie, i tak:

a) na prowadzenia Młodzieżowej Orkiestry Dętej udzielono Malechowskiej OSP dotację w wysokości 42.500zł,

b) w zakresie działalności kulturalnej poprzez kultywowanie ludowej tradycji śpiewaczej udzielono dotacji w kwocie 17.500zł Stowarzyszeniu Zespołu Ludowego „Ostrowianie” w Ostrowcu,

c) w zakresie kultury fizycznej i sportu dotację przyznano:

- Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Eco” działającego przy SP w Niemicy – 7.000zł

- Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Grabowa” przy SP w Lejkowie – 7.000zł oraz

- Klubowi Sportowemu „Arkadia” Malechowo – 106.000zł

d) w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i patologiom społecznym, które to zadanie realizowane jest w naszej gminie na bazie 10 świetlic środowiskowych, udzielono dotacji w kwocie 175.000zł Towarzystwu Przyjaciół Dzieci w Koszalinie.

  1. Otrzymano też już potwierdzenie prawidłowego rozliczenia dofinansowania programu usuwania azbestu w roku 2012 na  kwotę 37.832 zł.  Tym razem usunięto i zutylizowano z terenu gminy 4480 m2 azbestu. Przy tej okazji poinformuję, że również w tym roku będziemy program ten kontynuowali. W niedługim czasie zaczniemy przyjmować od mieszkańców deklaracje.
  2. Wykonano instalację gazową wraz z zamontowaniem butli na gaz przy świetlicy wiejskiej w Laskach – dokonano uruchomienia instalacji centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej w budynku świetlicy.
  3. Złożone do Środkowopomorskiej Grupy Działania wnioski o przyznanie dotacji na przebudowę świetlicy w Pękaninie  i remont w Paprotach zostały ostatecznie zakwalifikowane do dofinansowania w wysokości odpowiednio: remont świetlicy w Paprotach – 34.578,00zł, przebudowa świetlicy w Pękaninie – 197.990,00 zł.
  4. Trwają prace nad rozstrzygnięciem procedury przetargowej na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pod nazwą „Budowa kanalizacji sanitarnej w Niemicy wraz z przebudową oczyszczalni ścieków w Kusicach” w wyznaczonym terminie wpłynęły 3 oferty. Proponowane ceny były do 33 898,80 do 119 000,00. Obecnie uściślane są oferty wykonawców w związku z podejrzeniem nie ujęcia przez najtańszego z nich, wszystkich prac projektowych.

 

Kończąc swoje wystąpienie chcę jeszcze krótko powiedzieć o sprawie, która mnie z jednej strony zaskoczyła.... z drugiej, bardzo zirytowała. Związana jest ona z pracą druhów OSP. Z pewnością spora część obecnych tu na sali osób pamięta grudniowy i styczniowy pożar zabudowań gospodarczych w Pękaninie i Malechowie. Skala tego pożarów była duża i zagrażała okolicznym obiektom. Szczęściem w nieszczęściu było to, że nasze jednostki stanęły na wysokości zadania i nie dopuściły do rozprzestrzenienia ognia. Niestety nie wszystkich przebieg akcji satysfakcjonował. Wśród gapiów znaleźli się i tacy, którzy oczywiście „zrobili by to lepiej”. Pojawiały się krytyczne komentarze związane z pracą naszych strażaków ochotników. Bulwersujące jest przede wszystkim to, że te głupie komentarze padały z ust osób, które jeszcze do niedawna były członkami naszej gminnej braci strażackiej. Mam na myśli tu konkretnego druha, który zapomniał chyba gdzie zdobywał swoje pierwsze strażackie szlify. Człowiek ten wydaje się być wysoce nieodpowiedzialnym i dobrze się stało, że nie jest już druhem malechowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. To tyle....

W naszej gminie ochotnicy prócz działalności typowo statutowej, wykazują się również inną aktywnością. Znakomitym przykładem są tu chociażby jednostki z Malechowa i Ostrowca, które napisały projekty i pozyskały środki finansowe z Polsko-Amerykańskiej fundacji Wolności. Jednostka z Ostrowca dzięki pozyskanym funduszom oraz wkładzie własnej pracy zagospodarowała teren na którym w ubiegłym roku organizowane były dożynki gminne. Druhowie z Malechowa natomiast, wyremontowali siedzibę swojej jednostki, a przy tym zrealizowali krótką prezentację, która została przez Fundację dodatkowo nagrodzona. Za chwilę filmik ten, ukazujący pracę druhów przy odnawianiu jednostki, odtworzymy.

Od siebie chcę podziękować wszystkim druhom za ich oddanie i ochotniczą pracę. Chcę szczególnie podziękować młodym ludziom, którzy wstępując w szeregi naszych strażaków  potrafią godzić swoje obowiązki szkolne i pracę zawodową z pracą społeczną. Myślę, że nie tylko ja dostrzegam tę pracę. Nie bez powodu brać strażacka cieszy się najwyższym uznaniem społecznym.

 

Ja, tym czasem, dziękuję za wysłuchanie i proszę o odtworzenie prezentacji.

Wytworzył:
Jan Szlufik
Udostępnił:
Dul Damian
(2013-03-29 08:19:36)
Ostatnio zmodyfikował:
Dul Damian
(2013-03-29 08:20:15)