Działania międzysesyjne
Sprawozdanie Wójta Gminy Malechowo
13 – 30 grudnia 2010r.
Witam serdecznie wszystkich na trzeciej i ostatniej w tym roku sesji Rady Gminy Malechowo VI kadencji samorządu.
Od ostatniej, mającej miejsce 13 grudnia, sesji minęły raptem niecałe trzy tygodnie. Z racji, iż w tym czasie przypadły także Święta Bożego Narodzenia czas ten upłynął przede wszystkim na przygotowaniach z nimi związanych.
Oczywiście przygotowania te wyglądały różnie. W szkołach nauczyciele wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowywali przedstawienia wigilijne, a my, prócz realizacji rutynowych zadań, czuwaliśmy nad jakością naszych dróg, aby były przejezdne. W tym czasie w związku ze złymi warunkami pogodowymi został również uruchomiony w naszym powiecie na krótko stały dyżur w ramach zarządzania kryzysowego.
W zasadzie prace przebiegały normalnie bez większych utrudnień czy problemów.
Cóż… jedyną chyba tylko rzeczą, o której może warto wspomnieć jest to, że rzutem na taśmę, udało się nam jeszcze w samym końcu roku pozyskać 22.000zł w ramach FOGRu. Niewiele……ale zawsze coś. W ostatni poniedziałek byłem w Szczecinie w celu podpisania stosownej umowy.
Ponadto, jak wspominałem na poprzedniej sesji przy okazji omawiania spraw związanych z zaciąganiem pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, otrzymaliśmy wczoraj informację o umorzeniu nam 30% kwoty pożyczki zaciągniętej w 2007r. na budowę oczyszczalni ścieków w Karwicach. Tym sposobem nasze zadłużenie zmniejszyło się o 201.600 zł.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Końcówka roku w Urzędach Gmin to przede wszystkim czas związany z zamknięciem roku budżetowego i dopinaniem spraw finansowych. Czas ten skłania również do podsumowań mijającego roku. Nie będę się dzisiaj szczególnie rozwodził nad podsumowaniami ponieważ takich podsumowań w ostatnich tygodniach i miesiącach mieliśmy ponad miarę, …przede wszystkim w związku z wyborami samorządowymi. Podam tylko w skrócie, że w roku 2010 wybudowaliśmy bądź zmodernizowaliśmy trzy oczyszczalnie ścieków: w Laskach, Lejkowie i Ostrowcu. W tych miejscowościach również wybudowaliśmy kanalizację sanitarną. Wykonaliśmy szereg remontów dróg gminnych oraz realizowaliśmy takie inwestycje wspólnie z samorządem powiatowym, m. in.: wykonaliśmy remonty dróg w Malechówku, Malechowie, Borkowie, Paprotkach i Karwiczkach. W ramach dobrej współpracy przebudowana została droga Niemica-Sulechówka. W przyszłorocznych planach mamy dociągnięcie jej do Lasek. W naszych szkołach prowadziliśmy prace mające na celu podwyższenie komfortu pracy oraz nauki dzieci. Wspomnę tutaj chociażby remont parkietu w sali gimnastycznej w Niemicy oraz wymianę posadzki w holu szkoły, remont łazienki oraz schodów w Szkole w Ostrowcu, rozbudowa i kompleksowa termomodernizacja Szkoły w Lejkowie wraz z wymianą centralnego ogrzewania.
Oczywiście przedstawione wyżej inwestycje są tylko wycinkiem tego, co było w mijającym roku robione. Jednak już i one dają pewien obraz tego, że nie próżnowano. Przedstawione wyżej zadania przede wszystkim nie mają charakteru doraźnego. Zostały one wykonane raz na wiele lat i przyczyniają się do poprawy jakości życia w naszej gminie.
Teraz chcę krótko omówić niektóre projekty uchwał, które pozwoliłem sobie przedłożyć na dzisiejszą sesję.
Zacznę od tej najważniejszej, czyli uchwały budżetowej. Sam projekt przedłożony został radnym jeszcze w poprzedniej kadencji, w listopadzie. Również, zgodnie z przepisami, przesłaliśmy go do Regionalnej Izby Obrachunkowej skąd otrzymaliśmy pozytywną opinię. Aktualnie projekt ten posiada również pozytywne opinie stałych Komisji Rady Gminy Malechowo. Od siebie dodam, że budżet jest bezpieczny, ale ambitny. Wszelkie wskaźniki mieszczą się w granicach określonych prawem i daleko im jeszcze do tych maksymalnych… o czym świadczy również pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie.
Kolejnym, przedstawionym Radzie projektem jest projekt dotyczący przystąpienia do Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej. Nie muszę chyba mówić skąd?, po co? i dlaczego? projekt taki postanowiłem przedłożyć. Jednym z podstawowych problemów i związanych z nimi zarzutów stawianych mi podczas minionej kampanii wyborczej był, mówiąc ogólnie, problem wiatrakowy. Większość zarzutów nie miała podstaw merytorycznych, ale część z nich uświadomiła mi pewne błędy i niedociągnięcia, które popełniłem. Te błędy i niedociągnięcia związane były przede wszystkim z niedoinformowaniem społeczeństwa i niewyjaśnieniem mieszkańcom w sposób wyczerpujący wszystkich zagadnień. Słabość tą wykorzystała opozycja ferując naszym mieszkańcom katastroficzne wizje, często dodatkowo wprowadzając ich świadomie w błąd. Pojawiły się nieprawdziwe mapy, na których siłownie stały niemalże pod oknami domostw. Przedstawiano opinie dotyczące negatywnego wpływu siłowni na zdrowie człowieka…,nota bene, ściągnięte ze strony internetowej „Stop Wiatrakom”, gdzie z pewnością trudno by znaleźć jakiekolwiek opinie wiatrakom przychylne. Tu biję się w pierś i potwierdzam, że za mało dyskutowaliśmy …a później była już tylko pyskówka przedwyborcza, próby manipulacji i wykorzystywania nieświadomości naszych mieszkańców .
Stowarzyszenie, do którego pragnę przystąpić jest stowarzyszeniem ogólnopolskim i nie zajmuje się wyłącznie wiatrakami, ale wszelkimi źródłami energii odnawialnej. Stowarzyszenie to wspiera działania samorządów, które chcą na swoim terenie realizować podobne przedsięwzięcia. Wspiera przede wszystkim merytorycznie i fachowo. Opiniuje realizowane projekty biorąc pod uwagę szereg czynników, m.in.: ekonomiczne, społeczne, środowiskowe itp… a nie tylko te, które są akurat w danej chwili wygodne. Ze tego wsparcia w ramach stowarzyszenia korzysta już szereg samorządów, które bardzo sobie chwalą współpracę. Wierzę, że dzięki tej współpracy już więcej nie pojawią się problemy, które pamiętamy z nieodległej przeszłości.
Następne dwa projekty uchwał związane są z przystąpieniem do wspólnego projektu realizacji przedsięwzięcia szerokopasmowej sieci teleinformatycznej. Obok nas w ramach tego porozumienia działać będą samorząd powiatu sławieńskiego, gmina Postomino, Sławno, Darłowo, miasto Sławno. Jest to pierwszy etap zmierzający do udostępnienia mieszkańcom gminy Malechowo dostępu do Internetu szerokopasmowego. Jest to też myślę dowód na to, że bez zbędnej zwłoki przystępujemy do realizacji przedwyborczych planów.
Na koniec zatrzymałem sobie jeszcze jedną informację. 30. września br., jak napisał trochę uszczypliwie „Dziennik Bałtycki” ostatnim rzutem na taśmę, złożyliśmy do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek o dofinansowanie budowy mieszkań socjalnych w kwocie 450.000zł. Otóż w dniu wczorajszym została opublikowana na stronie BIP Banku Gospodarstwa Krajowego lista rankingowa samorządów, które otrzymają wsparcie finansowe tych projektów. Nasz projekt znalazł się na 6 (na 53) miejscu za projektami m.in. Gliwic, Warszawy i Kalisza……ale przed projektami Koszalina, Słupska, Wałbrzycha, Gdańska, czy Bydgoszczy. Wynika z tego, że projekt nasz jest naprawdę dobry. Osobiście cieszy mnie również to, że kolejna przedwyborcza obietnica będzie realizowana już niebawem.
Dziękuję…..
Wytworzył:
Radosław Nowakowski
Udostępnił:
Dul Damian
(2011-02-08 08:48:36)
Ostatnio
zmodyfikował:
Dul Damian
(2011-02-08 08:48:56)