Działania międzysesyjne

Sprawozdanie
 
 
Witam serdecznie radnych, sołtysów i wszystkich obecnych na Sali………
Dzisiejsza sesja jest szczególna pod kilkoma względów. Jest to 40 sesja tej Rady Gminy i jednocześnie ostatnia w V kadencji samorządu. Sesja ta odbywa się również w przededniu upływu tej kadencji, bowiem w najbliższy piątek, 12 listopada kończy się praca wszystkich rad gmin, miast, powiatów i województw.
Stąd też moje dzisiejsze sprawozdanie chcę poświęcić minionym czterem latom naszej wspólnej pracy. Na początek powiem, że podczas 39 obrad Rady podjęto łącznie 368 uchwał (do nich dojdą jeszcze te dzisiejsze). Uchwały były bardzo różne rodzajowo. Począwszy od tych, które podejmowane są corocznie… mam tu na myśli choćby uchwały budżetowe, podatkowe, ustalające ceny wody i ścieków…. poprzez uchwały dotyczące pożyczek na inwestycje, po budzące kontrowersje, ale jednocześnie warunkujące rozwój gminy- czyli te zmieniające plan zagospodarowania przestrzennego. Muszę przyznać, że radni obecnej kadencji nie bronili się przed podejmowaniem kontrowersyjnych i często mało popularnych decyzji. Właśnie na tym polega praca radnego. Nie jest to praca łatwa i przysparzająca jedynie prestiżu… czasami trzeba podejmować uchwały dla dobra społeczności lokalnej, które nie zawsze jest tożsame z interesem jednostki. To na barkach radnych spoczywa ciężar znalezienia „złotego środka”. Trzeba przyznać, że ta rada nie bała się podejmować trudnych wyzwań.
Dzięki dobrej współpracy udało nam się przeprowadzić w gminie wiele inwestycji, które uwarunkowały i znacząco poprawiły warunki bytowe naszych mieszkańców. Były to inwestycje, które będą miały wpływ na wiele czynników przez długie lata. Pozwolę sobie przypomnieć w skrócie wybrane zagadnienia, którymi się zajmowaliśmy i które z powodzeniem doprowadziliśmy do końca:
- Sukcesywne i kompleksowe kanalizowanie gminy. Dzięki stosowaniu ekologicznych rozwiązań otrzymywaliśmy nagrody pieniężne, które inwestowaliśmy w kolejne przedsięwzięcia ekologiczne. Nasze rozwiązania są już naśladowane nie tylko w województwie. Należymy do czołówki gmin najlepiej skanalizowanych. Sukcesywnie również modernizujemy sieć wodociągową zmierzając do poprawy walorów dostarczanej do gospodarstw wody. Przypomnę, że ten kierunek gospodarki ściekowej obraliśmy po rezygnacji z planów budowy jednej, dużej oczyszczalni ścieków (wraz z 74 przepompowniami i 150km kolektorów) dla całej gminy. Wartość tamtej inwestycji oszacowana była na 40mln zł. Gdyby przedsięwzięcie budowy jednej oczyszczalni doszło do skutku cena 1m 3 ścieków w naszej gminie wahała by się między 17, a nawet 20zł. Obecnie cena ścieków wynosi u nas nie przekracza 4 zł.
 
- Budowa i remonty dróg. Nawiązanie współpracy z zarządami dróg i realizacja wspólnych inwestycji na terenie gminy Malechowo. Skuteczne wdrażanie remontów dróg metodą powierzchniowego utwardzania masami bitumicznymi. Technologia ta pozwala na przeprowadzenie remontów dróg mniej uczęszczanych, gruntowych poprzez położenie nawierzchni znacznie bardziej wytrzymałej i spójnej niż dotychczas. Dzięki stosunkowo niskim kosztom mogliśmy wyremontować wiele kilometrów takich dróg znacznie podnosząc ich standard. Warto zaznaczyć, że na te remonty pozyskiwano środki pozabudżetowe, w większości z FOGR.
- Inwestycje w oświatę. Remonty szkół i zapleczy sportowych. Poprawa warunków i poziomu nauczania. Na efekty tych inwestycji nie trzeba było długo czekać. Wyniki osiągane przez naszych uczniów w testach sprawdzających plasują się powyżej średniej powiatowej i wojewódzkiej. Czynione inwestycje, prócz poprawy warunków nauczania, mają również na celu generowanie oszczędności związanych z zużyciem energii.
- Poprawa warunków związanych z zagospodarowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży poza zajęciami lekcyjnymi. Wybudowaliśmy kilkanaście placów zabaw. Na terenie gminy funkcjonuje 10 świetlic środowiskowych (ostatnia z nich powstała w tym roku w Podgórkach). Każda świetlica wyposażona jest w sprzęt komputerowy. W pięciu z nich udało się już nam zapewnić dostęp do sieci Internet, o pozostałych lokalizacjach rozmawiamy z dostawcą (istnieją ograniczenia leżące po stronie dostawców, które próbują wyeliminować). Skutecznie wspieramy finansowo funkcjonujące w szkołach Uczniowskie Kluby Sportowe. Obecnie pozyskaliśmy środki na kompleksowy remont świetlic w Karwicach i Kosierzewie. Ważną rzeczą jest również to, że w większości miejscowości naszej gminy znajdują się funkcjonujące boiska do gry w piłkę nożną.
- Poprawa ochrony przeciwpożarowej. Skutecznie wspieramy działalność funkcjonujących u nas jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Na terenie gminy działa ich pięć, z których dwie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zakupujemy nowy sprzęt pożarniczy, nowe pojazdy. W tym roku zakupiliśmy, m.in. nowy samochód pożarniczy za prawie 700.000zł (z tej kwoty 450.000zł zostało pozyskane ze źródeł pozabudżetowych). Warto też wspomnieć, że majątek naszej gminy został kompleksowo ubezpieczony oraz jesteśmy objęci ochroną ubezpieczeniową OC.
- Poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego. Utworzyliśmy na terenie gminy Straż Gminną. Do jej zadań należy przede wszystkim pilnowanie bezpieczeństwa oraz przestrzegania przepisów prawa, w tym także prawa miejscowego. Jednym z zadań Straży jest również ujawnianie wykroczeń związanych z nielegalnym pozbywaniem się śmieci w przydrożnych rowach oraz lasach. W zakresie bezpieczeństwa współpracujemy również z Komendantem Powiatowym Policji w Sławnie.
-Poprawa warunków i dostępu do świadczeń zdrowotnych. Gmina Malechowo posiada w swojej strukturze Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z ośrodkami w Malechowie, Ostrowcu, Kawnie, Lejkowie i …Sławnie. Świadczone w nich usługi są na najwyższym poziomie i obejmują wiele specjalizacji. Nasz Zakład Opieki Zdrowotnej nie tylko nie jest zadłużony, ale jest nawet na plusie. Jest to pewien ewenement na skalę naszego kraju, co niewątpliwie świadczy o dobrym zarządzaniu. W zeszłym roku został zakupiony do ośrodka w Lejkowie nowy ambulans za prawie 440.000zł , z czego ponad 380.000zł pozyskano ze źródeł pozabudżetowych. Sukcesywnie i metodycznie, wspólnie z firmą FADO, organizujemy profilaktyczne badania mammograficzne. Osobiście cieszy mnie duża frekwencja kobiet, która świadczy o świadomości problemu związanego z chorobami nowotworowymi piersi.
- Pozyskanie inwestorów. Dzięki współpracy i rozumieniu problemów naszej gminy przez większość radnych obecnej kadencji udało się doprowadzić do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego gminy. Dzięki temu powstanie w nieodległej przyszłości duża kopalnia piasków kwarcowych. Prócz powstałych w ten sposób nowych miejsc pracy, zapewnione zostały w ten sposób naszej gminie wpływy budżetowe. W roku 2011 rozpoczęta zostanie budowa siłowni wiatrowych w okolicach Karwic przez duńskiego potentata DONG Energy. Przy tej okazji chcę dodać, że siłownie znajdują się z dala od zabudowań i spełniają wszelkie wymogi wszystkich instytucji zajmujących się tymi zagadnieniami.
- Do najważniejszych inicjatyw, które już zaprocentowały należy zaliczyć utworzenie, wspólnie z kilkoma innymi samorządami, Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej w Dorzeczu
Ale, cóż…
 Przedstawione przeze mnie  zagadnienia nie wyczerpują oczywiście katalogu wszystkich zadań , którymi wspólnie się zajmowaliśmy. Myślę jednak, że jednak w pewnym stopniu naświetlają zakres pracy jaką wykonaliśmy.
Właśnie za tą pracę pragnę wszystkim radnym i sołtysom podziękować za wkład jaki wnieśli w ostatnich latach w rozwój naszej gminy. Była to praca niełatwa i często wykonywana kosztem życia prywatnego. Mam jednak nadzieję, że podobnie jak mnie, również Wam przyniosła wiele satysfakcji. Wystarczy przejść się po gminie. Waszą pracę widać! Jej efekty zauważalne są wszędzie!
Jeszcze raz dziękuję.
 
Na koniec pragnę poinformować wszystkich radnych o zaplanowanym na 12.30 uroczystym otwarciu drogi Niemica – Laski na które radnych serdecznie zaprasza Starosta do Sulechowa. Po otwarciu radni zostali zaproszeni na wspólny obiad do restauracji „Pod dębami” w Malechowie.
Teraz jeszcze pozwolę sobie na wręczenie radnym drobnych upominków, a sołtysom podziękowań za wspólną pracę w mijającej kadencji.

 

 

Wytworzył:
Jan Szlufik
Udostępnił:
Dul Damian
(2010-11-12 13:01:45)
Ostatnio zmodyfikował:
Dul Damian
(2010-11-12 13:03:49)