Działania międzysesyjne

Sprawozdanie Wójta z działań podjętych w okresie

od 13.02.2007 do 18.04.2007 r.




W okresie sprawozdawczym wydano łącznie:


190 decyzji, w tym: podatkowe, dot. działalności gospodarczej, wycinki drzew...)

24 postanowienia,

290 zaświadczeń,

10 opinii.


W tym okresie zawarto też trzy akty notarialne na sprzedaż nieruchomości.




20.03.– odbyła się sesja rady. Sesja została zwołana w trybie nadzwyczajnym. Program sesji obejmował w zasadzie podjecie jednej uchwały dotycząca wyrażenia zgody na ustanowienie zabezpieczenia kredytu hipoteką na budynku w Lejkowie. Kredyt został zaciągnięty przez malechowski ZOZ na inwestycję związaną z rozbudową i remontem ośrodka zdrowia. Przypomnę, że ogólna wartośc projektu wyniosła 800.000zł, z czego 510.000zł to dofinansowanie ze źródeł pozabudżetowych.


Tego też dnia nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie naszego ośrodka. W uroczystości uczestniczyli m.in. starosta sławieński- Andrzej Lewandowski i przewodniczący rady powiatu- Roman Margielewski.Nowowyremontowany budynek poświęcił proboszcz malechowskiej parafii – ks. Jan Wszołek.



26.03 – uczestniczyłem w sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, która odbyła się w Koszalinie. Na sesji podjęto min. uchwałę w sprawie obsadzenia wygasłego mandatu zmarłego radnego Pana Wincentego Jędruszczaka.



29.03– uczestniczyłem w sesji Rady Powiatu w Sławnie. Sesja poświęcona była w dużej części sprawozdaniom za ubiegły rok służb podlegających starostwu (Policji, Straży Pożarnej) oraz Powiatowego Urzędu Pracy i Rzecznika Praw Konsumentów.




30.03- odbyło się piersze posiedzenie Rady Społecznej Szpitala Powiatowego w Sławnie, której zaszczyt mam być członkiem. Na posiedzeniu omówiono m.in. sytuację finansową szpitala, którego zadłużenie wynosi 7mln złotych, z czego 2,1mln stanowią zobowiązania z tytułu wynagrodzeń. Przedstawiono też problemy związane z brakami kadrowymi. Wybrano wiceprzewodniczącego Rady w osobie pani Bożeny Magier oraz sekretarza- panią Madalińską.





    5.04.– W związku z podjętą na sesji 13 lutego br. uchwałą Rady Gminy dotyczącą podziału i utworzenia nowego sołectwa, która w dniu 5 kwietnia uprawomocniła się- funkcjonuje w naszej gminie nowe, 26 sołectwo -Żegocino. Na dzisiejszej za wolą rady zostanie mu nadany statut. Po opublikowaniu i wejściu jego w życie Wójt ogłosi wybory sołtysa i rady sołeckiej.


Ponadto,

w zakresie realizacji zadań inwestycyjnych....

  1. Wyłoniono wykonawcę na roboty wykończeniowe domu przedpogrzebowego. Wykonawca przystąpił do prac. Planowane zakończenie robót- koniec czerca.

  2. Ogłoszono przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w Karwicach. Termin otwarcia ofert i rozstrzygnięcia przetargu ustalono na przyszły miesiąc.

  3. Zlecono opracowanie dokumentacji technicznej na budowę oświetlenia drogowego w Pękaninie (nowe osiedle)

  4. Przeprowadzono naprawę drogi w Przystawach.

  5. Przystąpiono do niwelacji dróg gminnych równiarką i walcem- zgodnie z harmonogramem przyjętym przez komisję rady.

  6. W Urzędzie Gminy zakończono wymianę posadzki w sali konferencyjnej oraz remont pomieszczenia przeznaczonego na biuro obsługi klienta-interesanta. Biuro już w ograniczonym zakresie funkcjonuje. Aktualnie czekamy na dostarczenie sprzętu komputerowego.

  7. Zawarto też umowę ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej oddział w Koszalinie na sporzadzenie pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na modernizację drogi w Malechowie.

  8. Wykonano prace remontowe pokrycia dachowego na budynku Zespołu Szkół w Ostrowcu.

  9. W ramach porozumienia wykonano nawierzchnię z kostki brukowej na terenie Ośrodka Zdrowia.


Od pewnego też czasu na terenie naszej gminy w ramach prac społecznie użytecznych pracują osoby wykonujące prace porządkowe. Pracą ich nadzorowana jest przez nasz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. W latach ubiegłych, przypomnę, nadzór nad pracownikami isprawowali sołtysi wsi.... i tutaj chciałbym zapoznać się z opinią właśnie sołtysów jako przedstawicieli wsi na temat takiego rozwiązania. Czy w obecnej formie nadzoru efekty pracy tychże robotników są większe? Czy też racjonalniejsze byłoby powrócenie do wcześniejszej formy przydzielania i kierowanie tymi robotami przez sołtysów wsi?


Na dzisiejszej sesji przedkładam również szanownym radnym sprawozdanie z realizacji Planu Gospodarki Odpadami Gminy Malechowao za okres od 1.06.2004r. 31.12.2006r. Sprawozdanie każdy radny otrzymał na piśmie.


Jako, że w planie dzisiejszej sesji jest m.in. ważny, szczególnie dla mnie, punkt – a mianowicie- rozpatrzenie rocznego sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok oraz udzielenie bądź nieudzielenie absoutorium z jego wykonania, chcę zwrócić uwagę na niektóre wskaźniki i porównać je z rokiem 2005, czyli poprzedzającym rok za który sprawozdanie zostało złożone. W zasadzie wszystkie informacje obejmuje przedłożone Radzie pisemne sprawozdanie, więc zwrócę jedynie uwagę na wskaźnik, który świadczyć może o rozwoju naszej gminy czyli wydatki inwestycyjne. Otóż wydatki inwestycyjne w roku 2005 wyniosły 1.214.933zł, czyli stanowiły 10,86% wszystkich wydatków. W roku 2006 udział ten został prawie podwojony i wyniósł 19,65% . Na inwestycje w roku 2006 wydano łącznie 2.831.417zł tj., o 1.616.484zł więcej niż w roku 2005. Czyli faktycznie na inwestycje wydano w 2006 roku kwotę ponad dwukrotnie większą. Na uwagę zasługuje fakt, że środki te w dużej części pochodzą z funduszy pozabudżetowych, tj. budżetów ANR, Ministerstwa Kultury, budżetu wojewody, NFOŚiGW oraz środków unijnych. Łącznie ze źródeł pozabudżetowych, na inwestycje i inne przdsięwzięcia gmina Malechowo pozyskała 548.840zł. W roku 2005 była to kwota 374.258zł



Wytworzył:
Jan Szlufik
Udostępnił:
Dul Damian
(2007-05-25 10:31:05)
Ostatnio zmodyfikował:
Dul Damian
(2007-07-31 07:55:18)